BIG BOOK FESTIVAL 2015

Międzynarodowe święto entuzjastów książek odbywa się w Warszawie po raz trzeci, jego organizatorem jest Fundacja „Kultura nie boli“. 

Co roku wydarzeniu towarzyszy przewrotne hasło, tym razem: „Człowiek nie pies i czytać musi!“. W kampanię towarzyszącą wydarzeniu zaangażowali się polscy pisarze kochający książki i psy, m.in. Katarzyna Bonda i Mariusz Czubaj. Na trzy dni, od piątku 12 czerwca do niedzieli 14 czerwca, dawna fabryka serów przy ul. Hożej 51 w centrum Warszawy zmieni się w wielką czytelnię, miejsce spotkań i rozmów.

Odbędzie się 40 wydarzeń, m.in.: debaty w zaskakującym składzie, rozmowy ważne, ale nie zawsze na serio, warsztaty, mrożące krew gry kryminalne, rozbrajające konkursy, spacery tematyczne, ćwiczenia terenowe, rekord świata w czytaniu, a także projekty specjalne - spektakl multimedialny i wystawa przestrzenna. Czekają na Was: czytelnia na wolnym powietrzu, księgarnia oraz kawiarnia.

Gośćmi Big Book Festival będą autorzy z Polski i kilkunastu krajów świata – od Indii po USA. Po raz pierwszy w Warszawie spotkają się największe nazwiska literatury współczesnej, m.in.: Zadie Smith, Swietłana Aleksijewicz, Lars Saabye Christensen, Hanif Kureishi, Sofi Oksanen, Władimir Sorokin, Sophie Hannah, Jeet Thayil, Tanja Dückers czy Herbjørg Wassmo. Będziemy rozmawiać o pamięci, wielkich miastach, upływie czasu, wojnie i przyszłości. W dyskusjach udział wezmą także ważni autorzy polscy: Magdalena Tulli, Stefan Chwin, Joanna Bator, Jakub Żulczyk, Anna Janko, Artur Domosławski, Angelika Kuźniak i wielu innych.

Big Book Festival to ważne tematy doprawione dowcipem, stereotypy wywrócone na lewą stronę, radość czytania ćwiczona od rana do wieczora. Łączymy przestrzeń, książki i ludzi. Na festiwalu czytamy literaturę piękną i popularną, organizujemy spotkania małe i wielkie, celebrujemy książki na wszystkie możliwe sposoby. Angażujemy publiczność, rozbudzamy autorów, szukamy w literaturze nowych znaczeń i zwykłej przyjemności

Big Book Festival ma charakter społeczny, powstaje dzięki zaangażowaniu kilkudziesięciu partnerów publicznych i prywatnych, współtworzących pospolite ruszenie na rzecz czytania. Wszystkie wydarzenia są otwarte i bezpłatne dla publiczności. Od 2015 roku Big Book Festival jest członkiem platformy EFFE – Europe for Festivals, Festivals for Europe - jednoczącej festiwale z 31 krajów. 

 


PATRYK EDWARD KOŁODZIEJSKI

Pomysłodawca i założyciel Kulturalnych przy kawie, nie tylko odpowiedzialny za szatę graficzną. Barista, designer, student wzornictwa.

@ vousEdward na Twitterze