Z PASJI DO KAWY

wywiad ze światowej sławy, niemieckim baristą - Dritanem Alsela

Wraz ze zbliżaniem się do zachodniego rynku, poznajemy nową oraz kompletnie odmienną dla nas kulturę. Co za tym idzie, nie chcemy być gorsi. To jest akurat oczywiste. Przyzwyczajamy się do tamtejszego trybu życia, do sposobu obywania się w towarzystwie, do spędzania czasu wolnego, do jedzenia potraw kuchni egzotycznej oraz do eksperymentowania z żywnością i napojami. Tak zrodziła się sztuka Latte Art’u w Środkowej Europie. A dlaczego nazwałem to sztuką, dowiecie się tuż po rozmowie z Dritanem Alsela. Barista z szesnastoletnim doświadczeniem, Niemiec z Düseldorfu, właściciel Bazaar Cafe. A więcej powie już sam…

 

Witam Cię, Dritan!

Czy możesz nam powiedzieć coś o sobie?

Jestem Dritan Alsela. Mieszkam w Düsseldorfie, w Niemczech od dwunastu lat i jestem właścicielem  Bazzar Caffe - Schlüterstrasse 

Co jest Twoją największą pasją?

Naturalnie jest nią kawa i samo przygotowywanie jej. To chyba oczywiste. Ponadto gram w piłkę nożną przynajmniej raz w tygodniu, ale to nie wszystko. Wspieram również lokalną drużynę Fortuna Düsseldorf. Poker nie jest wprawdzie moją pasją, ale lubię zagrać z przyjaciółmi w wolnym czasie. Jeśli go mam.

Co z pasją do kawy? Kiedy zacząłeś się tym interesować i kiedy poważnie zacząłeś wiązać z nią swoje życie? 

Moją pierwszą pracą w Niemczech była właśnie ta, na stanowisku baristy. Pozytywne komentarze ze strony klientów napędzały mnie, moją pasję i mój zapał do pracy. Dzięki temu miałem pewność, że to co robię, robię dobrze. Uczyłem się i wiele czytałem na temat kawy. Chciałem wszystko o niej wiedzieć. Skąd pochodzą ziarna, gdzie były zbierane i jak przebiegał proces ich palenia. Pragnąłem wiedzieć co dzieje się z kawą przez kolejne etapy jej przygotowywania, aż do podania gotowego produktu klientowi.

Czy Latte Art jest dla Ciebie najciekawszą formą pracy z kawą?

Dla baristy Lette Art to wykończenie procesu kawowego, bo zrobienie dobrej kawy to podstawa. Jest coś innego. Social media pozwoliły na stworzenie globalnej wspólnoty baristów i miłośników kawy, ponieważ to one odgrywają wielką rolę w rozwoju przemysłu kawowego. Możemy dzielić się i komunikować ze sobą. Pasja do kawy wykracza daleko poza robienie i wstawianie zdjęć latte art'u. Jednym z moich ulubionych sposobów na oddawanie się mojej miłości do kawy jest szkolenie pracowników. Przez to właśnie podjąłem decyzję o otworzeniu szkoły baristów.

Co lubisz najbardziej w smaku kawy?

Najbardziej lubię nie sam smak, a wariacje -możliwości ukryte w kawie. Kawą zawsze jesteś zaskoczony. Doppio (podwójne espresso), lubię pić najbardziej, ponieważ zawsze mogę przeżyć coś zupełnie innego. Teraz błogosławieństwem jest dla mnie jedyny w swoim rodzaju singiel Bio Meksyk 100 % arabica.

Dziękujemy Ci za  rozmowę!


PATRYK EDWARD KOŁODZIEJSKI

Pomysłodawca i założyciel Kulturalnych przy kawie, nie tylko odpowiedzialny za szatę graficzną. Barista, designer, student wzornictwa.

@ vousEdward na Twitterze